Zakończenie kształcenia w Szkole Doktorskiej

 

Zakończenie kształcenia w szkole doktorskiej i złożenie rozprawy doktorskiej

Kształcenie doktorantów w szkole doktorskiej trwa 8 semestrów, z możliwością jego skrócenia do 6 semestrów, pod warunkiem zrealizowania programu kształcenia i indywidualnego planu badawczego i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.

Skrócenie czasu realizacji pracy doktorskiej do okresu krótszego niż 8 semestrów wymaga uzyskania zgody Dyrektora Szkoły Doktorskiej oraz uzgodnienia sposobu realizacji całego programu kształcenia.

Poniżej regulamin zawierający wytyczne dotyczące zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej.

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY DOKTORSKIEJ (12/2023)

wersja ENG  

WYTYCZNE

 wersja ENG  

ZŁOŻENIE PRACY

Doktorant składa rozprawę doktorską łącznie 2 razy:

OŚWIADCZENIE DOT. ZŁOŻENIA PRACY

 

Doktoranci kończący kształcenie w szkole doktorskiej obowiązkowo przedstawiają także kartę obiegową oraz kwestionariusz oceny promotora/promotorów (dla każdego promotora osobny formularz), wg poniższego wzoru - jeśli nie przedstawili tych dokumentów podczas rozliczenia czwartego roku kształcenia:

karta obiegowa

kwestionariusz oceny promotora (supervisor evaluation questionnaire)

 

JĘZYK ANGIELSKI

Jednym z warunków niezbędnych do wszczęcia postępowania o nadanie stopnia naukowego doktora jest uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji, przy czym w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego wymagane jest posiadanie certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów, poświadczających znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.

Doktoranci posiadający wymagane certyfikaty lub dyplomy wraz z suplementem do dyplomu (w suplemencie musi być zawarta informacja o lektoracie z języka obcego oraz informacja o otrzymanej ocenie z egzaminu), przesyłają je drogą mailową do Biura Szkoły Doktorskiej a następnie po weryfikacji przez Szkołę Doktorską oraz Studium Języków Obcych przygotowywane są pisemne potwierdzenia.

Doktorant, który nie posiada dyplomu studiów, w suplemencie do którego będzie zapis, że ukończył studia wyższe na poziomie 7 PRK lub że studia były prowadzone na podstawie wydanych wcześniej Rozporządzeń MNiSW zapewniając uzyskanie znajomości języka na poziomie B2 (studia rozpoczęte przed rokiem 2007) i nie ma certyfikatu musi przystąpić do egzaminu.

Wszystkie wątpliwości związane z weryfikacją znajomości języka obcego prosimy rozwiązywać kontaktując się ze Studium Języków Obcych.

 

Przedłużenie kształcenia w Szkole Doktorskiej

Na wniosek doktoranta, Dyrektor Szkoły Doktorskiej może przedłużyć termin złożenia rozprawy doktorskiej określony w indywidualnym planie badawczym. Przesłanki stanowiące podstawę do przedłużenia złozenia rozprawy doktorskiej (tym samym przedłużenia kształcenia w Szkole Doktorskiej UMP) zostały opisane w § 17 Regulaminu Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej nie wydłuża okresu wypłacania stypendium doktoranckiego.

 ♦  wniosek o przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej

 ♦  Application for dissertation submission deadline extension

 

STYPENDIUM

Stypendium wypłacane jest przez cztery lata od dnia rozpoczęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej.

Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje na temat postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora można uzyskać w Biurze Rad Kolegiów Nauk Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

adres: Collegium Maius ul. Fredry 10, 61-701 Poznań

tel.: 61 854-61-10

e-mail: kolegia_nauk@ump.edu.pl

https://kolegianauk.ump.edu.pl/

 

Uchwała Senatu nr 211/2024 - w sprawie określenia zasad postępowania w sprawie nadawania stopnia doktora w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Uchwała Senatu nr 223/2024 - w sprawie ustalenia minimalnych wymogów osiągnięcia naukowego opartego na cyklu powiązanych publikacji naukowych oraz osiągnięcia naukowego realizowanego w ramach programu „doktorat wdrożeniowy” w postępowaniu o nadanie stopnia doktora i wyboru dyscypliny

Zasady i tryb w postępowaniu doktorskim (Kolegia Nauk)