„…W tem właśnie uwydatnia się charakter objektywny badania naukowego, że nie przyjmuje ono rozkazów od żadnych czynników zewnętrznych i że nie chce służyć żadnym względom ubocznym, lecz że za panów swoich uznaje jedynie doświadczenie i rozumowanie i że jedno tylko ma zadanie: dochodzenie należycie uzasadnionych sądów prawdziwych albo przynajmniej jak najbardziej prawdopodobnych”.
Prof. Kazimierz Twardowski
Szkoła doktorska to krok nie tylko do rozpoczęcia przygody z nauką, ale – przede wszystkim – krok do aktywnego włączenia się w życie intelektualne uniwersytetu i współtworzenia jego idei.
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu otwiera swoje podwoje dla wszystkich kandydatów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, którzy pozytywnie przejdą procedury kwalifikacyjne.
Znosimy barierę językową i zapraszamy do studiowania w Poznaniu rownież kandydatów z całego świata, zapewniając atrakcyjne warunki rozwoju, a dzięki Ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym”, tzw. Ustawie 2.0, także niezbędne wsparcie finansowe.
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu to nowoczesny program edukacyjny, przygotowany przez naszą kadrę akademicką we współpracy z partnerami z zagranicznych uniwersytetów i ośrodków badawczych oraz ☞ Samorządem Doktorantów UMP. Stworzyliśmy go z myślą o dobrym przygotowaniu do prowadzenia badań naukowych i uczestnictwa w życiu akademickim oraz wymianie międzynarodowej. Dzięki programowi NAWA STER mamy możliwość kształcenia również w programie anglojęzycznym i jeszcze szerszą współpracę naukową z Uniwersytetami całego świata.
Mam nadzieję, że nasi doktoranci zrealizują tutaj swoje pasje naukowe i plany życiowe, a uzyskanie stopnia doktora otworzy im drogę do kariery zawodowej tam, gdzie wiedza, kompetencje i solidny warsztat badawczy są niezbędne.
Zapraszam do studiowania w Szkole Doktorskiej i aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności akademickiej naszej Uczelni.
Prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest jednostką ogólnouczelnianą, podlegającą bezpośrednio Rektorowi. Utworzona została decyzją Rektora w 2019 roku.
REKRUTACJA do SD odbywa się w drodze otwartego konkursu dokonywanym w oparciu o kryteria merytoryczne a przeprowadzana jest na rzetelnych i transparentnych zasadach określonych przez Senat. Rekrutacja prowadzona jest w języku polskim, a także od dwóch lat w języku angielskim, co umożliwia szeroki nabór kandydatów z całego świata. Limity przyjęć do SD dla poszczególnych dyscyplin naukowych, w których prowadzone jest kształcenie ustala corocznie Rektor, na podstawie wniosku Dyrektora SD.
O przyznanie miejsc w SD ubiegać się mogą kandydaci planujący realizację projektów badawczych, a także naukowcy realizujący projekty lub granty badawcze. Szkoła Doktorska stwarza optymalne warunki kształcenia i prowadzenia badań naukowych w celu przygotowania doktorantów do uzyskania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w trzech dyscyplinach naukowych, takich jak nauki farmaceutyczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu.
SD wspiera rozwój doktorantów zapewniając dogodne warunki merytoryczne, finansowe i organizacyjne, umożliwiające realizację samodzielnego projektu badawczego, a także nabywania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do podejmowania wyzwań zarówno w sferze zawodowej, jak i publicznej z uwzględnieniem ich etycznego wymiaru.
Edukacja doktorantów prowadzona jest w oparciu o program kształcenia i indywidualny plan badawczy. Kształcenie doktorantów w Szkole Doktorskiej odbywa się nieodpłatnie i trwa 8 semestrów i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Program SD nie tylko umożliwia nabycie kompetencji badawczych, ale również przygotowuje doktorantów do uzyskania umiejętności upowszechniania i wykorzystywania wyników badań naukowych. Program kształcenia jest nowatorski, i staramy się aby stymulował samodzielność i rozwój doktorantów.
W każdym roku, czteroletniego okresu kształcenia, doktorant ma nie tylko możliwość, ale i obowiązek prowadzenia lub współuczestniczenia w prowadzeniu zajęć dydaktycznych ze studentami. Każdy doktorant do końca pierwszego roku kształcenia opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej. Realizacja zatwierdzonego planu podlega ocenie śródokresowej, przeprowadzanej przez komisję.
Doktoranci w Szkole Doktorskiej otrzymują stypendium doktoranckie w wysokości 3 467 zł brutto, natomiast po dwóch latach, po uzyskaniu pozytywnej oceny śródokresowej stypendium wynosi 5 341 zł brutto i jest wypłacane z mocy prawa – bez konieczności składania przez doktoranta jakiegokolwiek wniosku, podania, itp. Głównymi celami kształcenia w Szkole Doktorskiej jest: przygotowanie doktorantów do wykonywania pracy o charakterze dydaktycznym, badawczym oraz badawczo-rozwojowym, także w środowisku międzynarodowym; zdobycie przez doktorantów umiejętności korzystania ze światowego dorobku naukowego, identyfikowania i rozwiązywania problemów badawczych, planowania i realizacji badań naukowych, opracowywania ich wyników w formie patentów, publikacji lub prezentacji podczas zjazdów naukowych, uzyskanie przez doktorantów wysokich kompetencji badawczych i samodzielności naukowej, przygotowanie doktorantów do samodzielnego planowania własnego rozwoju naukowego oraz podejmowania wyzwań w sferze zawodowej i publicznej, z uwzględnieniem ich etycznego wymiaru i odpowiedzialności, zgodnie z Europejską Kartą Naukowca, jak również do uczestniczenia w wymianie doświadczeń naukowych i idei, także w środowisku międzynarodowym.
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oferuje doktorantowi: